20 LAT DZIAŁALNOŚCI ŚLĄSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ
Śląska Organizacja Turystyczna obchodziła w miniony poniedziałek swoje 20-lecie funkcjonowania. Dziękujemy za nieocenioną pracę SLASKIE.travel na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie.
Jesteśmy dumni, że Stowarzyszenie "Olza" | Euroregion Śląsk Cieszyński może być ważną częścią regionalnego systemu rozwoju i promocji turystycznej.
Bardzo dziękujemy Śląskiej Organizacji Turystycznej, przede wszystkim dyrektor biura Agnieszce Sikorskiej, za te lata współpracy oraz stworzone szanse i udzielone wsparcie w budowaniu oferty turystycznej Śląska Cieszyńskiego i Żelaznego Szlak Rowerowego. Dziękujemy tym bardziej, bo po pomogło nam to uwierzyć w osiągnięcie sukcesu, który stał się naszym udziałem w ostatnich latach.
Wcześniej w Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej spotkali się eksperci i praktycy branży turystycznej. Odbyła się tam konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, której głównym celem jest pokazanie że turystyka zrównoważona to nie tylko idea, ale realne działania, które mogą przynieść korzyści regionom i społecznościom.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień Rafała Szmytke, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Krzysztofa Jazowego, Prezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Program merytorycznych dyskusji otworzyła prezentacja „Człowiek + AI = WNM?” autorstwa Adama Mikołajczyka, która pokazała, jak sztuczna inteligencja może zmieniać zarządzanie miejscami turystycznymi. Następnie zaprezentowano raport o stanie zrównoważonej turystyki w województwie śląskim na tle światowych trendów. Ekspertka Anula Galewska z Travindy podkreśliła, jak Śląsk wpisuje się w globalny krajobraz odpowiedzialnych podróży i zrównoważonego rozwoju.
Ważnym akcentem była prezentacja Agnieszki Sikorskiej ze Śląskiej Organizacji Turystycznej, która opowiedziała o tym, jak współpraca w naszym regionie wpływa na promocję i rozwój turystyki.
Na zakończenie odbyła się debata „Zrównoważony rozwój w turystyce. Czy zawsze znaczy to samo?”. W gronie panelistów znaleźli sie zarówno przedstawiciele lokalnych organizacji turystycznych, jak i właściciele obiektów turystycznych oraz eksperci od zrównoważonego rozwoju.
Konferencję zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną.
Przed konferencją odbyło się Walne Zebranie Członków ŚOT. Podczas obrad uchwalony został plan i budżet na rok 2025. Jest w nim także miejsce na działania w naszej części regionu, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Olza”.
Śląska Organizacja Turystyczna to jedna z 16 regionalnych organizacji turystycznych w Polsce, która swoją działalność rozpoczęła w marcu 2004 roku. Członkami stowarzyszenia są zarówno jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty) jaki przedstawiciele branży turystycznej i innych organizacji turystycznych. Głównym celem ŚOT jest kreowanie atrakcyjnego wizerunku województwa śląskiego w kraju i zagranicą, sprzyjającego zwiększeniu liczby turystów odwiedzających nasz region oraz pokazywanie tego, co u nas najpiękniejsze.Stale miejsce zajmuje wśród tych działań nasza część regionu.
ARC SRiWR „Olza”, Lighthouse Media