09-12-2003

PHARE CBC 2001: WZMACNIANIE WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ W OBSZARZE POLITYKI SPOŁECZNEJ

Celem projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie - 'Wzmacnianie współpracy transgranicznej w obszarze polityki społecznej' jest stworzenie sieci współpracy transgranicznej w obszarze polityki społecznej w Cieszynie, Czeskim Cieszynie oraz Trzyńcu. Projekt ma wesprzeć istniejące instytucje oraz organizacje pomocowe w taki sposób, by poprawić efektywność ich działań w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, a także by przygotować je do skutecznego ubiegania się o środki finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Projekt przyczyni się do podniesienia kwalifikacji jego uczestników, pomoże w tworzeniu sieci partnerstwa, co w przyszłości ułatwi korzystanie ze środków unijnych.

W chwili obecnej służby pomocy społecznej z Polski oraz z Republiki Czeskiej nie prowadzą żadnych wspólnych działań w zakresie rozwiązywania problemów społecznych. Postępujące otwieranie granicy oraz perspektywa wspólnej integracji z Unią, spowoduje w najbliższej przyszłości, że przy rozwiązywaniu problemów społecznych niezbędne będzie ścisłe współdziałanie służb społecznych z Polski i Republiki Czeskiej.
W przedsięwzięciu udział weźmie 10 przedstawicieli instytucji i organizacji z Polski - Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Pracy, Urzędu Miejskiego, organizacji pracodawców, organizacji pozarządowych - oraz 10 przedstawicieli z Czech.
W ramach projektu zorganizowane zostaną szkolenia z zakresu umiejętności ubiegania się o środki z funduszy strukturalnych UE - Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, treningi podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracy w grupie. Powołany zostanie Polsko-Czeski Zespół ds. Pomocy Społecznej w rejonie Cieszyna, Czeskiego Cieszyna oraz Trzyńca. Odbędą się 4 spotkania Zespołu, których efektem stanie się stworzenie programu wspólnych działań i projektów. W celu wdrażania zasady dobrej praktyki, będącej jedną z podstawowych reguł obowiązujących przy realizacji zadań finansowanych ze środków Unii Europejskiej, 10 grup roboczych Zespołu znajdzie 20 dobrych projektów zrealizowanych w przeszłości w krajach członkowskich Unii. Zebrane projekty pozwolą na skorzystanie z doświadczeń i zwiększą umiejętności członków Zespołu w zakresie projektowania. Zespół stworzy także stronę internetową, na której publikowane będą aktualne informacje o projekcie oraz pracach Zespołu.

Partnerem krajowym Ośrodka jest Cieszyńskie Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej 'Barka', partnerem zagranicznym organizacja z Trzyńca - Kvalifikačnί a personálnί agentura o.p.s.

Realizacja projektu kończy 31 sierpnia 2004 roku. Po jego zakończeniu Zespół będzie nadal funkcjonował, w takim samym zakresie, jak w trakcie realizacji projektu.

Autor:

Informacja SRiWR OLZA