30-03-2025

DOM MAREK NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU

ℹ️ Porozumienie o współpracy w ramach Domu Marek na pograniczu polsko-czeskim powstało w ramach projektu Central Mountains: „Od Alp po Karpaty – wzmocnienie modeli zarządzania dla zrównoważonego rozwoju obszarów górskich w Europie Środkowej” realizowanego w ramach programu Interreg Europa Środkowa.

Pomysł stworzenia porozumienia o współpracy został zainicjowany przez dwóch partnerów projektu Central Mountains: Stowarzyszenie Marek Regionalnych i Fundację Ochrony Krajobrazu. W ramach tworzonego Domu Marek insytucje te pełnią funkcję koordynatorów.

ℹ️ Celem projektu Central Mountains jest zbudowanie długotrwałej oraz stabilnej współpracy ponad granicami na obszarach górskich poprzez ulepszenie struktur i procesów zarządzania.

Głównymi wyzwaniami terytorialnymi, którymi zajmuje się projekt Central Mountains, jest wzmocnienie współpracy transgranicznej i transnarodowej na obszarach górskich. Współpraca ta jest kluczowa, gdyż stanowi podstawę dla wsparcia rozwoju regionalnego i osiągnięcia spójności ponad granicami.

ℹ️ Celem porozumienia jest zbudowanie fundamentów pomiędzy markami regionalnymi pod przyszłą współpracę. Ma ono przyczynić się do poprawy współpracy na rzecz promocji produktów regionalnych, jak również usług turystycznych po obu stronach granicy polsko-czeskiej.

ℹ️ Dom Marek na pograniczu polsko-czeskim funkcjonuje jako otwarta platforma współpracy pomiędzy markami i podmiotami, niezależnymi od siebie i posiadającymi odrębną osobowość prawną, własną grupę odbiorców oraz strategię marketingową.

Celem Domu Marek jest zapewnienie platformy współpracy w zakresie wzajemnej promocji, wspólnych działań oraz wymiany wiedzy w zakresie tworzenia i rozwoju marek lokalnych i regionalnych.

🇵🇱 Nie mogło w tym gronie zabraknąć Stowarzyszenia"Olza" z markami Śląsk Cieszyński oraz Żelazny Szlak Rowerowy. 🇨🇿

 

Autor:

SRiWR 'Olza' - Euroregion ŚC-TS