Portal turystyczny
Śląsk Cieszyński to region szczególny, położony w południowo-wschodniej części Śląska, skupiony wokół miasta Cieszyn, Beskidu Śląskiego i rzek Olzy i Wisły. Łączy w niespotykany sposób dwa narody: Polaków i Czechów. To również niezwykłe połączenie walorów przyrodniczych, bogatej kultury ludowej górali śląskich, silnego poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców oraz ciekawej, piastowskiej i habsburskiej historii. Znajduje się tu ogromna ilość zabytków, spośród których większość zasługuje na miano prawdziwych perełek.
Marka Turystyczna Śląsk Cieszyński oprócz klimatycznych miast i miasteczek z Cieszynem na czele, to również góry Beskidu Śląskiego, które są niepodważalną atrakcją regionu. Przez cały rok przyciągają turystów. Do najbardziej znanych szczytów górskich należą Skrzyczne, Klimczok, Barania Góra, Czantoria, Stożek i Równica. Główne górskie miejscowości regionu to Wisła, Ustroń, Brenna i Trójwieś Beskidzka czyli Istebna, Jaworzynka i Koniaków.
Śląsk Cieszyński to niezwykle bogate życie kulturalne. Kultura góralska, a co za tym idzie tradycje ludowe, związane z kalendarzem liturgicznym i zmianami pór roku. Koniaków stał się z kolei jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości Śląska Cieszyńskiego za sprawą wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Koronki Koniakowskiej. Z kolei kultura Cieszyna to dominacja tradycji mieszczańskich. Marka Śląsk Cieszyński to również smaki i zapachy, różnorodna i bogata w tradycje kulinarne kuchnia.
Z kolei do najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych w beskidzkiej części Śląska Cieszyńskiego zaliczyć można: „Bieg po Nowe Życie” (Wisła), „Tradycyjne Miyszani Owiec” (Koniaków), „Noc Świętojańska” (Brenna), „Święto baraniny”, (Ustroń), „Dni koronki koniakowskiej” (Koniaków), „Romantyczny Bieg Parami” (Ustroń) i wiele, wiele innych.
Bezsprzecznie największą imprezą folklorystyczną jest sierpniowy Tydzień Kultury Beskidzkiej, na który co roku zjeżdżają najlepsze zespoły ludowe z całego świata.