PHARE CBC 2001: 'OBLICZA EUROPY / TVÁŘE EVROPY'
Projekt 'Oblicza Europy' to cykl zajęć o charakterze kulturalno-edukacyjnym kierowanych do młodzieży zrzeszonej w Szkolnych Klubach Europejskich na terenie Euroregionu Śląsk Cieszyński. Projekt składa się z czterech bloków miesięcznych działań zmierzających do zaprezentowania szeroko pojętej kultury w wybranych krajach Unii Europejskiej. Rozpoczyna się w lutym 2004r., gdzie poprzez wystawy, wykłady, spotkania autorskie, koncerty, projekcje filmów dokumentalnych, wieczory poświęcone danym krajom, młodzież pozna bogactwo kulturowe Irlandii (marzec 2004r.), Hiszpanii (czerwiec 2004r.) i Belgii (październik 2004r.). Projekt zakłada również realizację bloku edukacyjnego 'Kulturalna Akcesja' (maj 2004r.), którego celem jest podkreślenie rangi wydarzenia, jakim jest przystąpienie Polski i Czech do Unii Europejskiej.
Wnioskodawca poprzez cykl spotkań autorskich, wystawę, udział w warsztatach artystycznych, spotkania z ludźmi mediów i konkursy postara się podkreślić rolę mediów i rolę społeczeństwa informacyjnego we współczesnym świecie, a także udział ludzi związanych z kulturą i sztuką, i biblioteki jako ośrodka informacji europejskiej w kampanii przedreferendalnej.
W czerwcu 2004r. organizatorzy planują zorganizować 'II Euroregionalny Piknik', podczas którego zaprezentują się dwa państwa: Polska i Czechy. W ramach pikniku odbędzie się koncert zespołu folkowego, występ zespołu teatralnego oraz ognisko. Przedsięwzięcie to towarzyszyć będzie odbywającym się równocześnie 'Euroregionalnym Młodzieżowym Grom bez Granic' organizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej 'Olza'.
Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będą warsztaty artystyczne (4 zajęcia w każdym miesiącu). Podsumowanie projektu i wypracowanie wspólnych planów działań na nadchodzące miesiące będzie miało miejsce w listopadzie 2004r. podczas spotkania przedstawicieli Szkolnych Klubów Europejskich biorących udział w programie.
Wydawany będzie także periodyk europejski tzw.: 'Jednodniówka projektu', towarzyszący każdemu blokowi imprez (łącznie 4 numery). 'Jednodniówka' będzie zawierała informacje o tematach poruszanych w trakcie realizacji projektu; periodyk ten w istotny sposób wzbogaci wartość edukacyjną projektu.
Efektem końcowym projektu będzie płyta CD z zarejestrowanym materiałem dokumentującym jego przebieg.
Intencją Wnioskodawcy jest, by młodzież uczestnicząca w programie w istotny sposób doświadczyła podwyższenia poczucia wartości własnej grupy etnicznej, a także nauczyła się poszanowania tradycji i odmiennych stylów życia. Bardzo ważne jest również wzajemne wzbogacenie kulturowe między młodzieżą z Polski i Czech i wymiana pozytywnych wartości, a także przygotowanie do pokojowego współżycia i kształtowanie świadomości równorzędności obu kultur. Adresaci tego projektu pogłębią i zdobędą nową wiedzę na temat bogactwa kultury europejskiej, przez co będą mogli przeciwstawić się wszelkim formom wrogości i dyskryminacji wobec grup mniejszościowych.
Partnerem zagranicznym jest Instytut EuroSchola z Trzyńca.