PHARE CBC 2001: VI FILMOWY PRZEGLĄD 'KINO NA GRANICY'
Prace organizatorów VI Filmowego Przeglądu KINO NA GRANICY można podzielić na 3 etapy - przygotowawczy, właściwy (przeprowadzenie imprezy) i rozliczeniowo-sprawozdawczy. W pierwszym zostaną podjęte takie działania, jak: ustalenie programu, pozyskanie sponsorów, podpisanie umów, zamówienie kopii filmowych, tłumaczenie list dialogowych, zredagowanie tekstów do katalogu, druk materiałów reklamujących, promocja w mediach, rezerwacja noclegów i posiłków, dostarczenie filmów.
W drugim etapie organizatorzy będą czuwać nad sprawnym przebiegiem imprezy –nienaganna strona techniczna projekcji, działalność biura organizacyjnego, przyjmowanie gości, uczestników i przedstawicieli mediów, porządek na koncertach.
Etap końcowy to rozliczenia i sporządzenie sprawozdań.
Realizując nasz projekt, pragną osiągnąć taki cel, jak przełamanie uprzedzeń i stereotypów dzielących Polaków, Czechów i Słowaków, budowanie pozytywnego wzajemnego wizerunku, a także cele: edukacyjny, naukowo- publicystyczny i ludyczny.
Tu - na granicy - bagaż sporów i konfliktów z przeszłości nadal daje o sobie znać poprzez wzajemne negatywne i stereotypowe opinie, ksenofobie oraz uprzedzenia. Wiedza o sąsiadach i ich kulturze jest wciąż za mała. Praca na rzecz likwidacji owych uprzedzeń wydaje się więc szczególnie potrzebna. Prezentacja wybitnych dzieł kinematografii czeskiej i słowackiej oraz koncerty ciekawych osobowości tamtejszej sceny muzycznej mogą zmienić i zmieniają (wiemy to po pięciu poprzednich edycjach imprezy) to negatywne bądź obojętne nastawienie. Od tego roku organizatorzy pragną prezentować również twórców żyjących na pograniczu różnych kultur, czerpiących z nich inspiracje. Pierwszą z tych osobowości będzie A. Holland - absolwentka FAMU w Pradze. Ważne jest także, aby Polak, Czech i Słowak spotykali się nie tylko na przygranicznych targowiskach, ale również w kinie, na koncercie i żebyśmy szanowali siebie i własne dokonania. Wtedy Cieszyn stanie się miejscem prawdziwie dobrosąsiedzkich stosunków.
Tak więc poza celem poznawczym ważny jest również: edukacyjny (głównymi odbiorcami jest młodzież). Wymienione wyżej cele składają się na realizację priorytetu, jakim jest wymiana kulturalna.
Wnioskodawcą jest Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Oddział Regionalny w Cieszynie, partnerem zagranicznym - KaSS 'Střelnice' z Czeskiego Cieszyna.