PROMOCJA POLSKO-CZESKIEJ WSPÓŁPRACY W INSTYTUCJACH EUROPEJSKICH
W ubiegłym tygodniu dotychczasowa współpraca transgraniczna Jastrzębia-Zdroju i jego czeskich, samorządowych partnerów Karwiny i Hawierzowa została zaprezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli. To bardzo ważny moment w intensywnie rozwijających się kontaktach największych miast Euroregionu Śląsk Cieszyński. Powód – w najbliższych miesiącach Parlament Europejski przyjmie najważniejszą regulację finansowego wsparcia współpracy terytorialnej po roku 2021 czyli Rozporządzenie w sprawie przepisów szczegółowych dotyczących celu „Europejska współpraca terytorialna” (Interreg)…”.
Przypomnijmy, że polsko-czeska współpraca transgraniczna prowadzona przez trzy największe miasta Euroregionu Śląsk Cieszyński - Jastrzębie-Zdrój, Karwinę i Hawierzów ma ponad 20-letnią tradycję. W tym okresie miasta i ich instytucje zrealizowały wspólnie blisko sto przedsięwzięć, których efekty mają charakter długofalowy i zauważalne są po obu stronach granicy.
Od 2011 roku miasta realizują partnerski projekt pn. „Polsko-czeskie spotkania branżowe”, którego głównym celem jest transgraniczna aktywizacja podmiotów funkcjonujących w niemal wszystkich obszarach życia społecznego miast. Kolejne edycje projektu pokazały potencjał samorządów w dążeniu do wspólnych celów, o czym świadczy stale wzrastająca ilość realizowanych projektów, przedsięwzięć transgranicznych oraz ich charakter.
11 lipca br. pod patronatem i z pomocą Posła Jana Olbrychta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli miasta zorganizowały konferencję pn. „Polsko-czeska współpraca transgraniczna na przykładzie współpracy trzech największych miast Euroregionu Śląsk Cieszyński - Jastrzębie-Zdrój, Karviná, Havířov”. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele miast partnerskich, Euroregionu Śląsk Cieszyński, europarlamentarzyści, pracownicy Komisji Europejskiej i innych instytucji europejskich oraz Stałych Przedstawicielstw Polski i Republiki Czeskiej przy Unii Europejskiej.
Uczestników przywitali Poseł Jan Olbrycht, I Zastępca Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój Roman Foksowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Hawierzów ds. rozwoju społecznego Alena Zedníková oraz Dyrektor Biblioteki Regionalnej w Karwinie Marketa Kukrechtova. Całość moderował Sekretarz Euroregionu Bogdan Kasperek. Podczas konferencji miała miejsce premierowa prezentacja filmu poświęconego współpracy miast oraz szczegółowa prezentacja dotychczasowej współpracy transgranicznej miast Jastrzębie-Zdrój, Karwina i Hawierzów w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko, której wspólnie dokonali przedstawiciele miast i Euroregionu. Na zakończenie zaprezentowano problematykę perspektyw i kierunków dalszej współpracy miast po roku 2020. Temat ten stanowił też ważną część dyskusji, która zakończyła konferencję i promocję w Parlamencie Europejskim.
Konferencji towarzyszyła wystawa tematyczna prezentująca transgraniczną aktywność miast w ramach Euroregionu, w szczególności wspólne projekty i inicjatywy.
Wcześniej, 9 lipca na pograniczu francusko-niemieckim w siedzibie Eurodystryktu Pamina w Lauterbourg odbyło się spotkanie przedstawicieli miast i naszego Euroregionu z reprezentacją Eurodystryktu na czele z dyrektorem Patricem Harsterem. Była to także dobra okazja nie tylko do promocji współpracy i refleksji na temat potencjalnych transferów dobrych praktyk między naszymi przygranicznymi regionami, ale także możliwość zapoznania się z warunkami realizacji partnerskiego współdziałania na naszych pograniczach.
Wizyta studyjna stanowiła ważną część jednego z realizowanych aktualnie - przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska – projektów współpracy miast – „VI. Polsko-czeskich spotkań branżowych”.