W BARTOŠ OVICACH O GREENWAY'U KRAKÓW-MORAWY-WIEDEŃ
Na zorganizowanym w Zamku Bartošovice we wtorek 3 lutego przez czeską i polską Fundację Partnerstwo dla Środowiska roboczym spotkaniu partnerów szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway podsumowany został dwuletni okres pracy nad realizacją tego nowego produktu turystycznego. W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele polskiej i czeskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz jastrzębskiego Oddziału PTTK. Najważniejszym dla Nas ustaleniem jest włączenie czeskiego partnera umowy Euroregionu - Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Czesko-Polskiej Śląska Cieszyńskiego do grupy lokalnych koordynatorów po stronie czeskiej szlaku. W ten sposób 'Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway' staje się kolejnym wspólnym euroregionalnym projektem.
Uczestnicy spotkania przedstawili działania, wydarzenia i projekty zrealizowane w 2003 roku na szlaku. Odbyły się także sesje tematyczne poświęcone: przebiegowi i znakowaniu szlaku, partnerom i ich roli w projekcie oraz finansowaniu przyszłych działań.
Przypomnijmy, że prace nad realizacją projektu 'Greenway - szlak Kraków-Morawy-Wiedeń' w Naszym Euroregionie zmierzają powoli do końca. Zakończyły się prace znakarskie (tzw. oznakowania przelotowego), które zostały sfinansowane dzięki dotacji Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz środkom własnym lokalnych koordynatorów. Ich koszt na naszym terenie wyniósł blisko 55 tysięcy złotych z czego prawie 40 tysięcy pochodziło ze środków dotacji MGPiPS. Na marzec planowane jest wydanie przez krakowskie Wydawnictwo 'Bezdroża' przewodnika turystycznego po Euroregionie Śląsk Cieszyński oraz udostępnienie profesjonalnego serwisu internetowego poświęconego Greenway'owi.
Informowaliśmy już, że projekt ma charakter międzynarodowy i obejmuje zakres wytyczania i znakowania szlaków turystycznych i kulturowych na obszarze województwa oraz promowania atrakcji i produktów turystycznych Województwa Śląskiego i Małopolskiego. Dodatkowo opracowywane są uzupełniające (regionalne) pętle turystyczne, które będą składać się na kompleksowy produkt turystyczny. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej 'Olza' uczestniczy od początku w projekcie jako lokalny koordynator projektu na obszarze polskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński, gdzie szlak wykorzystuje już istniejące i oznakowane w terenie trasy rowerowe.