11-09-2024

WIZYTA STUDYJNA PO ŚLĄSKO-MORAWSKIM POGRANICZU

Przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz podmiotów, które otrzymały tytuł Polskiej Marki Turystycznej uczestniczyli na początku września w wyjeździe studyjnym na Śląsk Cieszyński i do Kraju Morawsko-Śląskiego w Czechach. Podróż miała na celu wymianę dobrych praktyk w zakresie promocji turystyki, tworzenia wspólnych projektów i transgranicznych inicjatyw na śląsko-morawskim pograniczu.

Uczestnicy odwiedzili m.in.

👉 Cieszyn. Serce marki Śląsk Cieszyński. Transgraniczny charakter marki oddaje dwumiasto Cieszyn i Czeski Cieszyn oraz jego liczne atrakcje. Wśród nich Wzgórze Zamkowe, siedziba Piastów Cieszyńskich, a także niedawno oddany Szlak Cieszyńskiego Tramwaju z jego repliką.

👉 Ostrawa. Serce industrialnej krainy Morawsko-Śląskiego kraju. Potrafiąca zachwycić starówka, wciąż żywe tradycje Śląska i Północnych Moraw, graniczny zamek Piastów Cieszyńskich, w końcu Dolne Witkowice – jedna z największych, spektakularnych atrakcji turystyki postindustrialnej w Europie.

👉 Opawa. Stolica czeskiego Śląska. Przepiękne, chociaż doświadczone zniszczeniami drugiej wojny światowej, miasto. Znajduje się tam również jedna z lokalizacji szlaku wież widokowych SILESIANKA – to wieża Opawskiego ratusza.

👉 Štramberk. Klimatyczne, chętnie odwiedzane przez turystów miasteczko Północnych Moraw. Góruje nad nim zamkowe wzgórze z wieżą. Jedną z jego wizytówek są unikalne štramberskie uszy, "kulinarna" wizytówka regionu.

👉 Nowy Jiczyn. Jedna z najpiękniejszych starówek Moraw, ale i całej Republiki Czeskiej. To również wyśmienity przykład prezentacji lokalnej produkcji kapeluszy na rzecz promocji miasta i regionu.

Podczas wizyty spotkaliśmy się z polskimi i czeskimi podmiotami branży turystycznej, które współtworzą transgraniczne inicjatywy oraz oferty dla turystów odwiedzających Śląsk Cieszyński oraz Kraj Morawsko-Śląski.

 

ℹ️ Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" | Euroregion Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński

Autor:

SRiWR 'Olza' - Euroregion ŚC-TS