DZIAŁAMY RAZEM NA RZECZ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
Końcem ubiegłego roku od naszego wieloletniego partnera z pogranicza francusko-niemieckiego - Euro-Institutu w Kehl otrzymaliśmy pozytywną informację o dofinansowaniu przedsięwzięcia z programu Europa dla Obywateli. Inicjatywa ta była przygotowywana wspólnie przez instytucje tworzące sieć TEIN, w tym również nasze Stowarzyszenie. Możemy zatem formalnie przystąpić do jej realizacji.
Projekt pn. ‘TEIN4citizens - Engaging civil society in border regions for the future of Europe’ adresowany jest do obywateli zamieszkujących różne europejskie pogranicza. Jego główne założenie opiera się na organizacji 5 forów mających na celu nie tylko zaznajomienie lokalnych społeczności z problematyką Unii Europejskiej, ale także włączenie ich w proces tworzenia polityk wspólnotowych poprzez wyrażenie opinii na temat aktualnie podejmowanych działań w tym zakresie.
Fora organizowane w poszczególnych częściach Europy będą poruszały następujące zagadnienia:
-
Co oznacza bycie obywatelem Europy? Prawa człowieka, prawa obywateli, przywileje
i obowiązki (Armagh/Newry); - Wielojęzyczność i tożsamość w Europie w XXI wieku (Girona);
- Miasta bliźniacze w kontekście społeczeństwa obywatelskiego (Cieszyn);
- Konfrontacja - integracja - asymilacja? ‘Stare’ i ‘nowe’ mniejszości z perspektywy europejskiej (Klagenfurt/Villach);
- Z jakimi rodzajami granic musi zmierzyć się Europa w przyszłości? (Strasbourg).
Poza Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej ‘Olza’ w projekcie uczestniczy 8 instytucji zrzeszonych w sieci TEIN, reprezentujących różne europejskie regiony graniczne (Instytut ds. współpracy transgranicznej - EuroInstytut, The Centre for Cross Border Studies, Université de Strasbourg, Université de Perpignan via Domitia, Fachhochschule Kärnten - gemeinnützige Privatstiftung, Univerza v Ljubljani, Universitat de Girona, Institut EuroSchola).
Więcej informacji: www.transfrontier.eu