20-10-2003

5 LAT EUROREGIONU ŚLĄSK CIESZYŃSKI ...

Jesteśmy wciąż jednym z najmłodszych Euroregionów w Polsce. Powołanie Naszego Euroregionu było ukoronowaniem wieloletniej współpracy polsko-czeskiej w regionie Śląska Cieszyńskiego. Utworzony Euroregion stanowi dobrowolną wspólnotę polskich i czeskich związków gmin i miast szeroko rozumianego Śląska Cieszyńskiego. Umowa o jego utworzeniu została podpisana w dniu 22 kwietnia 1998 roku przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” ze strony polskiej i Regionální sdruzení cesko-polské spolupráce Tešinského Slezska ze strony czeskiej.
Po stronie polskiej obszar Euroregionu obejmuje 16 gmin (Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Godów, Goleszów, Hażlach, Istebna, Jaworze, Jasienica, Jastrzębie Zdrój, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice) oraz 1 powiat ziemski województwa śląskiego (Powiat Cieszyński). Po stronie czeskiej w skład Euroregionu wchodzi obszar dawnego powiatu Karwina i przygraniczna część dawnego powiatu Frydek-Mistek. (...)

W ramach wspólnych zadań w latach 1998-2003 Euroregion zrealizował wiele projektów współpracy, w tym dofinansowanych z krajowych bądź zagranicznych środków pomocowych. Istotną rolę w realizacji tych przedsięwzięć odgrywa pomoc Unii Europejskiej, głównie w ramach programów Phare Credo, Phare CBC oraz Phare Integracja Europejska. Wśród dotychczas zrealizowanych projektów na szczególną uwagę zasługują: Inforeg 2000 i Regiotour. To przez ich realizację Euroregion zaistniał w świadomości społeczności Śląska Cieszyńskiego ale i szerzej. Projekty były dofinansowane z unijnego programu Phare Credo. (...)
Interesującym przedsięwzięciem jest też realizacja projektów 'Greenways – szlaki dziedzictwa kulturalno-przyrodniczego' oraz 'Czysta Turystyka'. W tych ramach już wykonana został koncepcja lokalnego produktu turystycznego Greenways, a finansowanie zapewnione jest dla promocji tego nowego produktu turystycznego na trasie ‘Wiedeń - Morawy– Kraków Greenway’ na terenie polskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz wizualizacja szlaku.

Na uwagę zasługuje również nasza inicjatywa modernizacji dróg dojazdowych do przejść granicznych w rejonie Cieszyna - projekt, w ramach którego w czterech różnych miejscach polskiej strony Euroregionu prowadzone są inwestycje usprawniające dojazd do granicy. (...)

Na polu współpracy euroregionalnej realizujemy przede wszystkim jednak mnóstwo drobnych projektów własnych, mających wymiar polsko-czeski. Pomagamy także – poprzez zarządzanie unijnymi środkami z Phare CBC – w projektach innych instytucji. (...)

Jak już wspomniałem Euroregionowi stuknęło 5 lat. Co warto podkreślić, co takiego szczególnego wydarzyło się przez ten okres? Oczywiście zrealizowano wiele projektów, w tym te za europejskie pieniądze. Nawiązano dzięki nim wiele wspaniałych kontaktów i znajomości. Ale ważne jest i to, że Euroregion – chyba już na dobre – osiadł w krajobrazie współpracy polsko-czeskiej na południowej granicy Polski, że w jego prace obok założycieli – samorządów lokalnych włączyli się też liczni inni aktorzy pogranicza. Stał się Euroregion po prostu Nasz...

Tekst zamieszczony został w serwisie internetowym polskiej strony Euroregionu Śląsk Cieszyński pod adresem www.euroregion.olza.pl.

Autor:

Informacja SRiWR OLZA