24-02-2004

CO DALEJ WE WSPÓŁPRACY Z EUROREGIONEM PAMINA?

Kontynuowane są prace związane z przygotowaniem propozycji możliwości współpracy Euroregionu Śląsk Cieszyński z Euroregionem Pamina. Niektóre z przedsięwzięć mogłyby zostać dofinansowane ze środków Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIC.
'Pamina' jest euroregionem francusko–niemieckim, złożonym z terenów Palatynatu Południowego, Regionu Mittlerer Oberrhein (Land Badenia-Wirtembergia) oraz terenów północnej Alzacji. Sekretariat euroregionu znajduje się w miejscowości Lautebourg, usytuowanej u zbiegu granic 3 wymienionych regionów. Biuro udziela porad i informacji związanych ze współpracą transgraniczną oraz pełni funkcje sekretariatu dla programu Interreg 'Pamina'. Historia Paminy sięga roku 1989, kiedy to utworzono pierwszy projekt pilotażowy 'Pamina' (nazwa Pamina powstała z pierwszych liter nazw zaangażowanych regionów: PA – Palatynat, MI – Mittlerer Oberrhein, NA – Alzacja północna du Nord). Projekt został utworzony na podstawie 'Deklaracji z Wissembourga' z 1988 sygnowanej przez 3 zainteresowane strony, podkreślających chęć utworzenia wspólnej struktury transgranicznej na określonym terytorium.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Rada Euroregionu Śląsk Cieszyński podjęła uchwałę w sprawie możliwości współpracy z francusko-niemieckim regionem przygranicznym (euroregionem) 'Pamina' polecając Sekretarzom, aby w oparciu o przedstawione możliwości współpracy przygotowali projekt ich wykorzystania w Euroregionie Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko i przedłożyli Radzie po konsultacji z grupami roboczymi do podjęcia decyzji o nawiązaniu współpracy.

Autor:

Informacja SRiWR OLZA