I-AIR REGION | KONFERENCJA PROMOCYJNA PROJEKTU
Ujednolicenie informacji o wyemitowanych zanieczyszczeniach powietrza różnego rodzaju po polskiej i czeskiej stronie granicy, uzgodnienie tej samej procedury kontroli lokalnych źródeł zanieczyszczenia oraz przekazanie doświadczeń w dziedzinie ochrony powietrza, które funkcjonują w kraju morawsko-śląskim i w województwie śląskim są głównym celem polsko-czeskiego projektu i-AIR REGION i tym samym pogłębiają współpracę odpowiedzialnych instytucji.
Projekt rozpoczęto wiosną ubiegłego roku, a eksperci ds. środowiska, instytucje naukowo-badawcze i administracja państwowa oraz samorządy z Polski i Republiki Czeskiej spotkali się 22 i 23 maja w Ostrawie na konferencji „OVZDUŠÍ bez HRANIC - POWIETRZE bez GRANIC“, aby kontynuować współpracę w ramach projektu, który ma na celu poprawę jakości powietrza w regionach przygranicznych.
Jednym z działań projektu jest określenie możliwości wykorzystania dronów do monitorowania zanieczyszczenia powietrza. Zespoły ekspertów z VŠB - TU Ostrava wraz z ekspertami z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu przygotowują się w tym roku do wspólnych pomiarów za pomocą drona, który zakupili w ramach projektu. Zostanie opracowana ujednolicona metodologia wykorzystania drona po obu stronach granicy. W przeciwieństwie do Polski w Republice Czeskiej ustawodawstwo nie zezwala jeszcze na używanie drona jako urządzenia pomiarowego. Projekt ma doprowadzić do zmiany tego stanu rzeczy.
W ramach prowadzonych działań powstanie także centrum edukacyjne w siedzibie Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i będzie służyć społeczeństwu, szkołom oraz administracji publicznej. Jego misją będzie również zwiększenie odpowiedzialności osobistej mieszkańców regionów po obu stronach granicy w celu poprawy powietrza. W jego powstaniu i przyszłym działaniu aktywny udział bierze Stowarzyszenie “Olza”, odpowiadając m.in. za przygotowanie i prowadzenie tematycznego serwisu internetowego.
Projekt i-AIR REGION, który będzie realizowany do końca 2020 r., jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Interreg V - A Republika Czeska - Polska. Partnerami są Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Regionu Morawsko-Śląskiego, Kraj Morawsko-Śląski, Województwo Śląskie, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, VŠB-TU Ostrava, Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”oraz Regionalne Stowarzyszenie Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego.