PHARE CBC 2001: EUROREGIONALNY FESTIWAL 'ŚLĄSKIE DNI'
Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu Zdroju jest organizatorem Euroregionalnego Festiwalu „Śląskie Dni”. Poprzez Festiwal chce zapoznać społeczności z o obu stron granicy z odmiennymi tradycjami i folklorem: folklor Górnego Śląska zaprezentowany zostanie po czeskiej stronie granicy a folklor Śląska Cieszyńskiego po stronie polskiej. „Śląskie Dni” będą doskonałą okazją do nawiązania długotrwałych kontaktów na płaszczyźnie kultury i turystyki z gminą Dolna Łomna w Czechach. Projekt skierowany jest do społeczności lokalnych i turystów odwiedzających współpracujące gminy.
Euroregionalny Festiwal 'Śląskie Dni' realizowany będzie w ciągu sześciu miesięcy. W tym czasie wykonane zostaną prace związane z przygotowaniem do druku materiałów informacyjno–reklamowych (foldery, plakaty, ulotki, balony, chorągiewki). Festiwal zainauguruje impreza z udziałem 4 zespołów folklorystycznych, w tym dwóch z terenu czeskiej części Euroregionu, gawędziarza, teatru obrzędowego oraz kabaretu śląskiego. Teatr obrzędowy zaprezentuje widowisko ukazujące zanikające zwyczaje na śląskiej ziemi np. zwyczaj kiszenia kapusty, a kabaret umili czas ludziom spragnionym śląskiej gwary i śląskiego humoru. Podczas trwania występów jednocześnie eksponowana będzie wystawa sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego twórców zamieszkałych na terenie Euroregionu. Organizator przewiduje przybycie 10 twórców ludowych, którzy zaprezentują m.in. rzeźbę, haft, wyroby ceramiczne. Projekt przewiduje organizację 4 koncertów folklorystycznych (oprócz imprezy inauguracyjnej) zespołów działających w regionie przygranicznym. W każdym z koncertów wezmą udział dwa zespoły folklorystyczne.
Całość projektu zakończy podsumowanie i rozliczenie finansowe imprezy, ustalenie działań na kolejną edycję imprezy oraz wystosowanie podziękowań do artystów i instytucji, które przyczynią się do realizacji projektu.
Poprzez Festiwal MOK chce wzbudzić zainteresowanie u dzieci i młodzieży rolą i znaczeniem tradycji i kultury. Zamiarem jest również zwiększenie świadomości o regionie, jego historii oraz kultywowanie i popularyzacja zanikających tradycji i obrzędów składających się na kulturę regionu. Festiwal pozwoli mieszkańcom rejonów przygranicznych lepiej poznać osiągnięcia kulturalne sąsiadów, nawiązać przyjaźnie czy zatrzeć bariery językowe. Organizacja tak dużej imprezy ukaże możliwości wspólnego działania nie tylko na płaszczyźnie kulturalnej, lecz również wpłynie na ożywienie ruchu turystycznego po obu stronach granicy.
Partnerem zagranicznym jest: Gmina Dolna Łomna.