10-01-2004

PHARE CBC 2001: JAWORZE EUROPIE - EUROPA JAWORZU. KULTURA 2004

Projekt realizowany będzie przez Urząd Gminy w Jaworzu na obszarze gminy Jaworze przy aktywnym współudziale gmin wchodzących w skład i reprezentowanych przez Związek Gmin Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Stonawki.
Podstawowymi celami projektowanych działań będą intensyfikacja i zacieśnienie współpracy i partnerstwa o charakterze ponadgranicznym w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński w obszarze jednego z najwyżej ocenianych priorytetów, tj. wymiany kulturalnej. Jego założenia mają sprzyjać rozpowszechnianiu wartości i dorobku kultury narodowej, regionalnej i lokalnej oraz ich wzajemnemu zbliżeniu.

Projekt stworzy również okazję dla społeczności lokalnej oraz turystów do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym partnera czeskiego, w szczególności ziem leżących w dorzeczu Stonawki. Ponadto ma on przyczynić się do zrealizowania podstawowych celów i przesłanek Funduszu Małych Projektów Phare CBC 2001. Spełnia podstawowe wymogi formalne tegoż instrumentu finansowego, a mianowicie wnioskodawca jest instytucją o charakterze non profit, posiada siedzibę na obszarze polskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński, jest głównym animatorem projektu, tak na etapie jego programowania jak i realizacji, posiada stabilne i wystarczające źródła finansowania oraz wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji podobnych przedsięwzięć. Odpowiada również zarysowanym warunkom samej istoty projektu, tzn. ma charakter ściśle transgraniczny, jego plan finansowy odpowiada podręcznikowym regułom konstrukcji finansów publicznych, czyli sporządzony został zgodnie z zasadą przejrzystości oraz realizmu programowania. Działania w nim określone są przygotowane do ich bezpośredniej realizacji i wspierają rozwój gminy, jako miejscowości turystyczno-wypoczynkowej oraz są elementem Strategii Rozwoju Gminy Jaworze, nie pozostając bez znaczenia dla mikroregionu u styku granicy polsko-czeskiej. Programowane kroki w ramach niniejszego projektu w całości będą realizowane na terytorium Rzeczypospolitej przy współpracy Urzędu Gminy Jaworze z partnerem czeskim.
Projekt jest kompatybilny z kierunkami działalności Euroregionu Śląsk Cieszyński w obszarze wymiany kulturalnej, w szczególności w zakresie spotkań artystycznych i folklorystycznych, zbliżaniu społeczności lokalnych, jako jednego z podstawowych uwarunkowań pełnego dokonania integracji europejskiej, zarówno na szczeblu państwowym (centralnym), jak i lokalnym.

Adresatami działań są wszystkie grupy społeczne (niezależnie od wykształcenia, płci, statusu zawodowego) i wiekowe (dzieci, młodzież i dorośli). Projekt kierowany jest zarówno do osób stale zamieszkujących obszar gminy, jak i przebywających tu jedynie czasowo, tj. turystów, gości, a także mieszkańców miejscowości sąsiednich (w tym z poza granic Polski, czyli Czech, Słowacji, a w jednym przypadku – Dni Holenderskie – z Królestwa Holandii).

W ramach przedsięwzięcia planuje się zrealizować trzy podstawowe działania: Jaworzańską Majówkę, Dni Holenderskie i Jaworzański Wrzesień. Planowany czas realizacji i wdrażania (łącznie z etapem przygotowań artystycznych i organizacyjnych) wynosić będzie 11 miesięcy.

Zaproponowane działania mają się przyczynić przede wszystkim do krzewienia postaw dobrosąsiedzkich pośród członków polskiej i czeskiej społeczności lokalnej, w szczególności zaś wśród młodych generacji. Ma temu służyć stworzenie możliwości poznania i otarcia się o inną kulturę oraz obce dziedzictwo narodowe i lokalne. Ma on – jako inicjatywa odgórna – pobudzić inicjatywę oddolną (obywatelską) w dłuższym horyzoncie czasowym oraz stworzyć bazę polsko-czeskiej integracji w innych, aniżeli kultura, dziedzinach. Ma on być 'spiritus movens' harmonijnego i efektywnego współdziałania ziem polskich i czeskich z obszarów Śląska Cieszyńskiego w ramach zjednoczonej Europy tak w dniu dzisiejszym, jak i stojącej otworem przed nami przyszłości.

Realizacja zasadniczego celu tj. intensyfikacji i zacieśnienia współpracy bilateralnej i partnerstwa przygranicznego, będzie przyczyniać się do osiągania przezeń wymiernych rezultatów, w szczególności wyrażać się to będzie tworzeniem nowych i nowatorskich koncepcji nie tylko na płaszczyźnie kontaktów i działań podejmowanych przez urzędy, ale w relacjach interpersonalnych (pomiędzy samymi obywatelami). Projekt ma sprzyjać również zbudowaniu i rozwijaniu wspólnej, uzupełniającej się oferty kulturalnej obszarów zrzeszonych w Euroregionie Śląsk Cieszyński po obu stronach granicy.

Głównym koordynatorem i organizatorem programowanych działań i zamierzeń jest Urząd Gminy Jaworze. Na jego barkach spocznie odpowiedzialność za wdrażanie i efekty niniejszego projektu. W zakresie tym będzie on (Urząd Gminy Jaworze) – w stopniu ograniczonym – wspierany przez partnera czeskiego, czyli Związek Gmin Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Stonawki, przede wszystkim poprzez wymianę spostrzeżeń i doświadczeń, a także współdziałanie tam, gdzie to możliwe i pożądane.

Autor:

Informacja SRiWR OLZA