04-12-2024

20 LAT DZIAŁALNOŚCI ŚLĄSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ

🔸 Śląska Organizacja Turystyczna obchodziła w miniony poniedziałek swoje 20-lecie funkcjonowania. 🎂 Dziękujemy za nieocenioną pracę SLASKIE.travel na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie. 🍀

Jesteśmy dumni, że Stowarzyszenie "Olza" | Euroregion Śląsk Cieszyński może być ważną częścią regionalnego systemu rozwoju i promocji turystycznej.

Bardzo dziękujemy Śląskiej Organizacji Turystycznej, przede wszystkim dyrektor biura Agnieszce Sikorskiej, za te lata współpracy oraz stworzone szanse i udzielone wsparcie w budowaniu oferty turystycznej Śląska Cieszyńskiego i Żelaznego Szlak Rowerowego. Dziękujemy tym bardziej, bo po pomogło nam to uwierzyć w osiągnięcie sukcesu, który stał się naszym udziałem w ostatnich latach. 🧡

🔸 Wcześniej w Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej spotkali się eksperci i praktycy branży turystycznej. Odbyła się tam konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona”, której głównym celem jest pokazanie że turystyka zrównoważona to nie tylko idea, ale realne działania, które mogą przynieść korzyści regionom i społecznościom.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień Rafała Szmytke, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Krzysztofa Jazowego, Prezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Program merytorycznych dyskusji otworzyła prezentacja „Człowiek + AI = WNM?” autorstwa Adama Mikołajczyka, która pokazała, jak sztuczna inteligencja może zmieniać zarządzanie miejscami turystycznymi. Następnie zaprezentowano raport o stanie zrównoważonej turystyki w województwie śląskim na tle światowych trendów. Ekspertka Anula Galewska z Travindy podkreśliła, jak Śląsk wpisuje się w globalny krajobraz odpowiedzialnych podróży i zrównoważonego rozwoju.

Ważnym akcentem była prezentacja Agnieszki Sikorskiej ze Śląskiej Organizacji Turystycznej, która opowiedziała o tym, jak współpraca w naszym regionie wpływa na promocję i rozwój turystyki.

Na zakończenie odbyła się debata „Zrównoważony rozwój w turystyce. Czy zawsze znaczy to samo?”. W gronie panelistów znaleźli sie zarówno przedstawiciele lokalnych organizacji turystycznych, jak i właściciele obiektów turystycznych oraz eksperci od zrównoważonego rozwoju.

Konferencję zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną.

🔸 Przed konferencją odbyło się Walne Zebranie Członków ŚOT. Podczas obrad uchwalony został plan i budżet na rok 2025. Jest w nim także miejsce na działania w naszej części regionu, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Olza”.

ℹ️ Śląska Organizacja Turystyczna to jedna z 16 regionalnych organizacji turystycznych w Polsce, która swoją działalność rozpoczęła w marcu 2004 roku. Członkami stowarzyszenia są zarówno jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty) jaki przedstawiciele branży turystycznej i innych organizacji turystycznych. Głównym celem ŚOT jest kreowanie atrakcyjnego wizerunku województwa śląskiego w kraju i zagranicą, sprzyjającego zwiększeniu liczby turystów odwiedzających nasz region oraz pokazywanie tego, co u nas najpiękniejsze.Stale miejsce zajmuje wśród tych działań nasza część regionu.

📷 ARC SRiWR „Olza”, Lighthouse Media

Autor:

SRiWR 'Olza' - Euroregion ŚC-TS