06-11-2003

LAURY GMIN ZIEMI CIESZYŃSKIEJ

Tradycyjnie 11 listopada Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej organizuje ‘Uroczystą Sesję Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej’, na której osoby szczególnie zasłużone dla gmin zostaną uhonorowane laurami ziemi cieszyńskiej: Srebrną oraz Honorową Złotą Cieszynianką.
Sesja organizowana jest od roku 1996 przez Związek w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Spotkanie to od roku 1997 uzyskało specyficzny klimat poprzez odbywającą się w jego trakcie ceremonię wręczania laurów "Cieszynianek".

Geneza. Laury Ziemi Cieszyńskiej to inicjatywa Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. W 1997 roku podjęto formalną uchwałę i przyjęto regulamin, który stanowi, że samorządy Ziemi Cieszyńskiej będą corocznie spośród swoich mieszkańców wyłaniać osoby, które zasłużyły się w szczególny sposób dla społeczności, w której działają tzn. wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać uznane za godne naśladowania, polecenia jako wzór dla innych.
Ustalono przy tym iż każda gmina - członek Związku będzie dokonywać takiego wyboru i że osoby wybrane przez gminy stają się laureatami wyróżnienia pn. ‘Srebrna Cieszynianka’. Spośród wybranych przez gminy laureatów ‘Srebrnej Cieszynianki’ kapituła Ziemi Cieszyńskiej do roku 2001 wybierała jednego, któremu wręczano laur ‘Złotej Cieszynianki’. W roku 2000 wprowadzono do regulaminu zmiany polegające na przyznaniu lauru: Honorowej Złotej Cieszynianki. Laur ten przyznawany jest przez Zgromadzenie Związku osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla naszego regionu przy czym nie muszą one zamieszkiwać na naszym terenie. Dotychczas Zgromadzenie przyznało laur Honorowej Złotej Cieszynianki Jerzemu Buzkowi – Premierowi RP, Janowi Olbrychtowi – Marszałkowi Województwa Śląskiego oraz Profesorowi Danielowi Kadłubcowi.

Statuetka. Laury ‘Honorowej Złotej i Srebrnej Cieszynianki’ mają charakter statuetek przedstawiających kwiat ‘haquetia epipactis’, wykonanych według projektu cieszyńskiego plastyka Henryka Jasińskiego, który zaprojektował przestrzenny model statuetki oraz jej graficzny wizerunek. Związek został właścicielem praw autorskich do statuetki.

Autor:

Informacja SRiWR OLZA